Epifānijā jeb Zvaigznes dienā kristīgā pasaule piemin Trīs Austrumu gudro apciemojumu, kuri ieradās Betlēmē sveikt jaundzimušo Kristu.
ANGLIJĀ Zvaigznes dienas neiztrūkstošs simbols ir konditorejas izstrādājums Yule Log, kas tiek gatavots pagales formā. Šī pieskaitāma pie pagānu tradīcijām, ko kristīgā tradīcijā Anglijā piemin kā simbolu Kristus dzimšanas vietā uzturētajai gaismai un siltumam. Tāpat arī ģimenēs tiek gatavots 12 nakts kūka, kas bagātināta ar žāvētiem augļiem.
FRANCIJĀ Epifānijas laiku atzīmē ar mājās gatavotu Ķēniņu kūku. Tās pildījums ir mandeles un cukura pasta. Šī tradīcija Francijā saglabājusies no Viduslaikiem, kad šāds svētku ēdiens tika nests uz baznīcu. Draudzes locekļi to sadalīja pēc vajadzības savām ģimenēm un pirmais kūkas gabaliņš pienācās jebkuram nabagam, kurš lūdza pēc palīdzības pie nama durvīm. To sauca par “Labo Kunga gabaliņu”.
VĀCIJĀ Zvaigznes dienā svinīgu noskaņu rada muzikāli jaunieši, kuri ,dziedādami kristīgas dziesmas, dodas no mājas uz māju, lai svētītu, iepriecinātu mājiniekus, kā arī lūgtu ziedojumus dažādiem cēliem mērķiem. Dodoties projām, tie svētī namu ar krīta uzvilktu vēstījumu CMB (Christus Mansionem Benedicat), kas nozīmē svētības vēlējumu mājai un tās iedzīvotājiem Jaunajā gadā. Šī tradīcija biežāk sastopama katoļticīgo reģionos.
ĪRIJĀ šajos svētkos ir īpaši padomāts par sievietēm, jo tie tiek dēvēti par “mazajiem” jeb “sieviešu” Ziemassvētkiem 🙂 Pēc gatavošanās un rosīšanās svētku laikā, kristīgās sievietes Zvaigznes dienā atpūšas. Tās pulcējas kopā mazās svinībās ar vīnu, lai pieminētu Kristus pirmo brīnumu kāzās Kānā.
FILIPĪNĀS Epifānijas laiks ir īpaši veltīts bērniem, kad tie svētku naktī pie durvīm izliek savus apavus, lai Trīs Ķēniņi tur atstātu dārgumus saldumu vai kādas dāvaniņas izskatā. Šis ir analogs Sv. Nikolaja tradīcijai, kas paredzēta bērniem.
KRIEVIJĀ Zvaigznes dienā īpaši tiek svētīti ūdeņi, pieminot Kristus kristīšanu Jordānā. Ticīgie ir aicināti piedalīties īpašās procesijās, ko vada garīdznieki dažādu ūdenstilpņu tuvumā. Pēc iespējas cilvēki arī iegremdējas svētītajā ūdenī, jo tradīcija vēsta, ka tas palīdzēs uzturēt ķermeni veselu miesā un garā visa gada garumā. Vēstures norādes apliecina, ka šādi Krievijā Zvaigznes diena atzīmēta cara laika galmos vēl pirms 1525. g.